TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / HER YÖNÜYLE TRABZON
HER YÖNÜYLE TRABZON
22 Şubat 2011 Salı 00:00 Yazdır
Trabzon, her yönü ile farklı bir şehir...

“Tarihin en eski kentlerinden biri “
olarak tarif edilirken bile farklılıklarıyla kayıtlara geçiyor.
İşte bu tarihten gelen farklılığı ile Trabzon, bulunduğu coğrafyadaki jeopolitik konumunun da sağladığı avantajlarla daima gündemde olan, kalan bir kent..


Osman İmparatorluğu’na padişahlık eden Yavuz Sultan Selim’in valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu Trabzon, Türkiye Cumhuriyeti’nde de bir çok ilke imza atarak farklılık yaratmıştır. Sanatta, siyasette, sporda bu farklılığın izlerini görmek çok kolaydır.


Spordaki ise hiç şüphesiz ilkleri gerçekleştiren Trabzonspor’dur. İşte, bu Trabzonspor’un tribünlerini dolduranların, ülkenin değil, dünyanın neresinde olurlar ise olsunlar dillerinden düşürmedikleri, gönül ve akıl ile haykırdıkları bir slogan var ya, bu Trabzonlunun özetidir: “Bize Her Yer Trabzon.”


Bu sloganın ne kadar doğru olduğunu anlayabilmek için senede 3 gün Ankara’da, Atatürk Kültür Merkezi’nde olmak bile yeterlidir. “Her Yönüyle Trabzon Ekinleri”nde.. Sadece Trabzon’dan gelenlerin değil, Ankara’da ikamet edenlerin hiç değil, her yıl 24 Şubat’ın öncesindeki 4 günde ülkenin dört bir yanından gelenlerin buluştuğu yerin sloganıdır; “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” Dar bir alana Trabzon’un ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal tüm değerlerinin taşındığı bu etkinliklerin 5’incisinde yine hep birlikte idik. Herkesimden herkes  “Söz konusu Trabzon olunca akan sular durur” diyerek üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmek, Trabzon’u Ankara’ya taşımak için ellerinden geleni yaptılar. Hem de, kelimenin tam anlamıyla “dört dörtlük olarak.”


Tıpkı Türkiye’nin son yıllarda kaydettiği büyük gelişmeye paralel bir güzellik, mükemmellik vardı Ankara’daki Trabzon’da..


İlklerin şehrinde Trabzon Ticaret Borsası olarak da bizde “Fındıklı Ekmek” ile ilklere ilaveler yaptık, yapmaya çalıştık. 3 yıl önce uygulamaya başladığımız Fındıklı Ekmek Projesi kapsamında  bu yılda ziyaretçilere “Tadımlık” diyerek Çavuşlu Deniz Fırını’nda hazırlatıp Ankara’ya taşıdığımız fındıklı ekmeklerden ikram ettik. Çok lezzetli ve besleyici olduğu için çok beğenildi.


Şimdi ise fırınlarda ve fabrikalarda çokça üretilmesini temenni ediyoruz.


Gelecek yıl ki “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri”nde yine fındıklı ekmek ile buluşmak dileğiyle, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.


MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr