TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIKTA İSTİKRAR OLABİLİYORMUŞ!..
FINDIKTA İSTİKRAR OLABİLİYORMUŞ!..
29 Aralık 2010 Çarşamba 00:00 Yazdır
Bugünler için çok ama çok çaba sarf ettik.


Ekonomiyi onun kuralları çerçevesinde işletecek yasalar ve mekanizmaların oluşturulması “istikrar için yeterlidir” dedik.


Fındık gibi stratejik bir ürünle ilgili politikaların kayıtsız şartsız devlet destekleri ile değil, serbest piyasa koşulları ve dünya şartları göz önünde bulundurularak oluşturulması için bıkmadan usanmadan çaba gösterdik.


Hele hele son 10 yılda Türkiye fındık ticaretinde en büyük paya sahip olan Trabzon’u temsilen Ticaret Borsası olarak, kişisel ve başka hesaplar içine girmeden üretimden tüketim aşamasına kadar tüm kesimlerin menfaatine olabilecek politikalar geliştirerek uygulamaya konulmasına enerjimizin büyük kısmını harcadık.


Yarım asırdır Fiskobirlik eliyle değişen dünya şartlarına rağmen hiç değiştirilmeyen devlet politikalarının, üstüne üstlük bu da yetmezmiş gibi 2006-2008 ürünlerinde fındık konusunda bilgisi ve ilgisi bulunmayan TMO alımlarının yanlışlıklarını  ortaya koyduk. Sektöre ve hazineye nasıl zarar verildiğini raporladık.


Doğruyu yapmak için verdiğimiz uğraşın 2009 ürününde devletin gereken düzenlemeleri yapıp, alım-satımı piyasa şartlarına bırakması, üreticiyi de mağdur etmemek için alan bazlı destekleme primi devreye sokması ile muradımıza erdik.


Ancak, uygulama aşamasında bazı çevrelerin, ya da hesabı başka olanların eskiye dönmek için direnmelerini görünce “biraz bekleyin” dedik. Sistemin doğruluğu için sabretmelerini istedik.İşte aradan daha 2 yıl bile geçmeden bizim ne denli doğru bir tercih içinde olduğumuz anlaşılmıştır.Fındıkta üretici mağdur olmamış, hatta hakkını savunmasını bilir hale gelmiştir.


Geçtiğimiz sezon ürün azlığından yaşanmayan düşük fiyat sıkıntısı, bu sezon üreticinin piyasayı kontrol altında tutacak şekilde pazara ürün indirmesiyle devam etmiştir.Sezona 3.2 TL ile başlayan levant kalite fındık 4.2 liraya kadar yükselmiştir.


Demek ki, sistemi kendi kurallarına bıraktığınız zaman doğrular oluşuyor. Şimdi yapılması gereken bu doğruları geleceğe de hakim kılmak için eksik olan kısımları gidermektir. Bunların başında da Lisanslı Depoculuk sistemi gelmektedir.


Devlet gerekli yasal düzenlemeleri yapmış ve yapmaktadır. Sektörün oyuncuları da bu konuda üzerlerine düşen görevi yerine getirmelidirler. Üretici ise gerçek anlamda kooperatifçilik etrafında örgütlenerek piyasada etkili argüman olarak yer almalıdır.


Sonuç olarak, yıllardır arz-talep ekseninde, devletin yanlış müdahaleleri ile yaşanan sıkıntılar ve buna bağlı olarak haksız kazançlar artık tarihe karışmış, herkese de “Fındıkta istikrar olabiliyormuş” dedirtmiştir.

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr