TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / EVET”TEN SONRASI!
EVET”TEN SONRASI!
21 Eylül 2010 Salı 00:00 Yazdır


Türkiye, 30 yıl aradan sonra bir “12 Eylül” daha yaşadı. Ancak, bu kez köprülerin altından çok sular geçti. Türkiye’de, Türk Halkı’nda çok şeyler değişti.


Adeta 30 yıl önceki 12 Eylül ile bugünkü birbirine zıt tercihleri oluşturdu. İşte bu tercihleri, bugün için “Türkiye’de demokrasi adına güzel şeyler oluyor” diye değerlendirmek gerektiği kanaatindeyim.


Hele hele, 12 Eylül 2010’da tüm ayrıştırmalara rağmen Türk halkının verdiği “Evet” kararının, demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile işleyebilmesi için bundan sonra daha hızlı yol alacağı anlamına geldiğini görmemiz, anlamamız gerekiyor.


Zaten, başka şansımız da yok.


Bu “Evetten sonra, başta tek vesayet kurumu olması gereken Türkiye Cumhuriyeti parlamentosu olmak üzere herkesimden, herkes girilen bu demokrasi yolundaki tüm engelleri kaldırmak için çaba göstermek zorundadır. Bu zorunluluk hem birey, hem de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanın verdiği bir sorumluktur.


Türk halkı, son yıllarda yakaladığı istikrarı, ekonomik kalkınmayı da göz önünde bulundurarak “daha fazla demokrasi” için tercihini kullanırken, ayrımcılığı ve etnik bölücülüğü meslek edinmişlerin baskı ile adeta savundukları Doğu ve Güneydoğu insanına kötülük edercesine tercih de bulunmalarının da artık bir yarar getirmeyeceğini anlamaları gerekir.


Sorunların çözümünün terör ile değil, daha fazla demokrasi ile olabileceğini, bunun yönteminin de belirli kriterlerden ayrılmadan uzlaşma kültürü ile bir araya gelmek olduğunu görmeleri lazımdır.


Türkiye, tarihten gelen bilgi ve birikimi ile birlik ve beraberlikten vazgeçmeden, terör ile bir yerlere gelmek, bir şeyler elde etmek isteyenlere yanıldıkları gösterecek, görmemeleri halinde ise devlet olarak üzerine düşeni yapacaktır. Zaten bu vurguda devletin en üst kademeleri tarafından sürekli hatırlatılmaktadır.


Başta da ifade ettiğimiz gibi, Türkiye 12 Eylül’de  verdiği “Evet” kararı ile, bundan sonrasının önünü açmıştır. Üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü esas alınarak demokratik düzenlemeler daha doğru ve hızlı yapılabilecektir.


Bunun parlamento dahil toplumsal bir uzlaşma ile yapılması hiç şüphesiz en doğru ve birinci tercihimizdir.
Böyle bir tercihte birleşmemek için de hiçbir  sebebimiz yoktur. Öyle hep birlikte  daha iyi bir demokrasi, daha güçlü bir Türkiye için bir ve beraber olalım.


MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr