TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / TÜM ÇABA ÜRETMEK İÇİN…
TÜM ÇABA ÜRETMEK İÇİN…
22 Şubat Cuma 13:27 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTürkiye her bakımdan, özellikle de ekonomide zor bir süreçten geçiyor. Yıllardan beri öncülüğün başka amaç ve hedeflere yönelik popülist politika ve uygulamalara verilmesi bugün gelinen ve genelde de hemen hemen herkesin şikayet ettiği olumsuz noktanın baş sebebidir.

O zaman, bu baş sebepleri bir kenara koyarak, yerlerine akılcı, rasyonel, kazandırıcı olacak üretim bazlı politikaları projeli olarak koymalıyız. Ve bu projeler sırasıyla uzun, orta ve kısa vadeli olmalıdır. Genellikle kısa vadeli politikaların tercih edilmesi, sürdürülebilirlik ve bunun getireceği istikrardan yoksun kalmamıza sebep olmuştur.

Bu istikrar tamamen rakamlar gerçeğine dayalı olarak hesabı kitabı yapılması gereken ekonomi de değil, devletin her alanında, toplumun tüm yaşamında olmalıdır.

Bunun tek cümle ile tarifi de, “Kalkınma hareketi bir bütün kabul edilerek, plan, proje ve programlar yapılmalı”şeklindedir.

Ancak, kalkınma hareketinin temelini eğitimli ve bilgili toplumların oluşturduğu gerçeğini de bilerek hareket etmeliyiz. İyi eğitim almış, düşünebilir, anlayabilen ve anladıklarını uygulamada kararlı olan toplumlar için ikinci aşama hiç şüphesiz önceliğin üretime verilmesidir. Önceliği üretmeye, katma değer yaratmaya ve bu değerlerini daha çok başka ülkelere satarak kazanım sağlamaya yönelmek, temel şarttır. Üretmenin zevkini ve kazanımını idrak edememiş, aksine sadece bir tüketim aracı haline getirilmiş toplumların dünya sahnesinde “kalkınmış ve zenginleşmiş ülkeler” arasına girmesi mümkün değildir.

Onun için, Sayın Cumhurbaşkanımızın bir süre önce, “Üretim, üretim, üretim”diyerek başlattığı seferberlik ve bunun için kullanılması gereken yol ve yöntemi kendimize şiar etmeliyiz.

Her alanda, “Çok çalışıp, çok üretip, çok kazanarak” hedefimiz olan dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasına girmenin çabası içinde olmalıyız.

Türkiye, sahip olduğu yer üstü ve yer altı servetleri ile geleceğin sektörleri olarak bilinen tarım ve enerjideki kazanımları ile bu 10 ülke arasına girme hedefine çok yakın bir gelecekte kavuşabilecektir.

Ama, her zaman dediğimiz gibi, “tüketmeyi değil üretmeyi amaç edinmiş” bir toplum olmak ve bunun için de gereken her şeyin çoğunu yapmak zorundayız.

Yaparız da…

EYYÜP ERGAN - Meclis Üyesi
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr