TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / HEDEF, HER ALANDA ARTTIRMAK…
HEDEF, HER ALANDA ARTTIRMAK…
19 Şubat Salı 11:20 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trFındık üretiminde verim ve kalite düşüyor, ihracatından elde ettiğimiz dövizde de maalesef azalma görülüyor. Bunun sebebi hem üretimde, hem de ticarette istikrarlı, sürdürülebilir politikaları orta ve uzun vadeli olarak bir türlü hayata geçiremeyişimizdir.

Dekar başına verimimiz ortalama 80 kg’a kadar düşerken, fındık hastalık ve zararlıları ile yapılması gereken mücadelenin topyekün bir halde gerçekleştirilememesi maalesef birçok kesimde bunu 50 kg’a kadar bile indirmektedir. Gereken tedbirler zamanında ve gerçekçi olarak alınmaz ise korkarız ki, önümüzdeki tablo bugünkünden daha beter olacaktır.

İşte başımızdakiler, bahçelerimizdekiler yetmezmiş gibi, mevcutlardan çok daha fazla zarar verebilen Kahverengi Kokarca, doğu komşumuz Gürcistan üzerinden yaptığı girişi nerede ise Ordu’ya kadar gerçekleştirdi. Artvin ve Rize yöresinde yoğunluğu giderek artan, Trabzon, Giresun ve Ordu’da sık sık görülmeye başlanan, yakın bir gelecekte Samsun üzerinden Batı Karadeniz’e de sirayet edeceği kesin gözüken bu fındık canavarı için borsa olarak başta devlet olmak üzere sektörle ilgili tüm kesimleri gereğini yapmak üzere bir araya topladık, harekete geçirdik.

Oda ve Borsalar, Fiskobirlik, Ziraat Odaları, İhracatçı Birlikleri, Fındık Sanayicileri, Tarım İl Müdürlükleri, Üniversiteler olarak hep bir araya gelindi. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Celal Tuncer’in başkanlığında adeta seferberlik ilan edildi.  Alt yapı çalışmaları tamamlandı. Yakında Ankara’da devletin kapısına gidilecek. Devletin koordinasyonunda Türkiye Tanıtım Grubu ve özel sektörün sağlayacağı maddi imkanlarla ilaçlı ve biyolojik mücadeleye başlanacak.

Başlanmak zorunda zaten! Çünkü aksi takdirde son 10 yılın ortalamasına göre yıllık 600 bin ton civarına kadar inen fındık üretimimiz daha da aşağı düşecektir. Şurası iyi bilinmelidir; bizde fındık üretimi düştüğü müddetçe diğer ülkelerde aksine artış olacaktır. Bu da fındık üretim ve ticaretindeki payımızın daha hızlı bir düşüş yaşamasına sebep olacaktır.

Oysa biz hem fındık üretimimizi arttırarak 1,5-2 milyon tona çıkarmak, hem de buna paralel olarak ihracattan yılda 4-5 milyar dolar döviz kazanmanın hesabını yapabilecek, bu hedefe de varabilecek imkanlara sahibiz.

İşte bu kazanımı hayata geçirmek için fındıkta üretimden tüketime kadar her alanda topyekün bir hareket gerekiyor. Bizim çabamız da geçmişten beri taşıdığımız misyon ile bu kazanıma öncülük etmektir. Ederken de sektörün tüm taraflarını yanımızda görmektir.

SEBAHATTİN ARSLANTÜRK - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr