TürkçeEnglish
Anasayfa / HABERLER / TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI YAPILDI.
TÜRKİYE EKONOMİ ŞURASI YAPILDI.
24 Ocak Perşembe 06:37 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trTürkiye Ekonomi Şurası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve bazı bakanların katılımıyla Ankara’da yapıldı.

TOBB’ye bağlı oda ve borsa temsilcilerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Hisarcıklıoğlu, cesur ve ezber bozan yeni yatırım hamlesinin Türkiye'yi küresel rekabette öne çıkaracağını belirterek, "Bu tekerlek, bu tümsekte kalmayacak. Allah'ın izniyle yola devam edeceğiz. El birliğiyle Türkiye'yi yeniden tempolu büyüme sürecine kavuşturacağız” dedi.​

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, Hükümetin istihdamı, ticareti ve sanayiyi destekleyen adımları ile her kesime dokunan müjdelerinin, iş dünyasının moralini ve şevkini artırdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Son 3 ayda TOBB olarak bir ilki daha gerçekleştirdik. Bankalarla birlikte tüm Anadolu’yu dolaştık. 81 ilden tüccar ve sanayicilerle bir araya geldik. Burada şunu gördük, KOBİ’lerin en büyük sıkıntısı nakit açığı. Finansmana erişimde büyük sıkıntı var. Yüksek kredi faizleri, bir türlü reel sektörümüzün yakasını bırakmıyor. Yaptığımız işin bereketi kalmıyor. Ne yatırım yapabiliyor, ne de iş hacmimizi artırabiliyoruz. İşte bu ortamda, yüksek faize karşı sizin gösterdiğiniz hassasiyet ve mücadele, bizlere güç ve moral veriyor. Bizler de, Sizin, bu konudaki çağrınıza, ilk ve en somut katkıyı verdik. TOBB, Odalar ve Borsalar, tüm kaynaklarını bir araya getirdi. Bugüne kadar ülkemizde ticari kredilere uygulanmış en düşük faiz oranıyla, KOBİ’lerimize nefes kredisi temin ettik. Yaklaşık 100 bin KOBİ’mize, 12 milyar lira, düşük faizli kaynak sağladık.”

Şurada konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da;  "Biz şimdiye kadar ekonominin mimarisini hep buradaki hazirun ile istişare içinde inşa ettik. Hiçbir zaman 'biz yaptık oldu' demedik. Yeri geldi kendi gönül dünyamıza sığdırmakta zorlandığımız adımları dahi buradaki istişareden çıktığı için atmaktan çekinmedik. 'Önce millet, önce memleket' ifadesi bizim için bir seçim sloganı değil, hayat felsefemizin ta kendisidir"dedi.

Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına iş dünyasıyla birlikte yükselteceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'yi orta-üst gelir grubundan üst gelir grubuna sizlerle birlikte taşıyacağız. Yeni nesillere, 2053 ve 2071 vizyonlarımızı sizlerle birlikte emanet edeceğiz. Hiç şüpheniz olmasın ki bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ülkemizin menfaatlerinin ilgilendiren her talebi dinleyeceğiz ve gereğini yapacağız"diye konuştu. 

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan şura ile ilgili yaptığı değerlendirmede,

Bu buluşmaların Türkiye’nin kalkınma hareketinin bir bütünlük içinde hayata geçirilmesine büyük katkı yapacağına inandıklarını belirterek, “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere icra makamındakilerle birebir ve yüz yüze görüşerek sorunları ve çözüm önerilerimizi iletebildiğimiz şuralar kalkınma hareketimize büyük katkı yapacaktır” dedi.
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr