TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIKTA ADALET…
FINDIKTA ADALET…
15 Kasım 2018 Perşembe 08:36 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trSadece ekonomide değil, hayatın tüm alanlarında her şeyi yerinde ve zamanında uygulamak gerekir. Bunu yaparken de, önceliği toplumun tümü anlamına gelen kamu yararına yapılması lazımdır. Bu da yetmez, her aşamada adalet vazgeçilemez olmalıdır. 

Bu gerçekten hareketle toplumda refah ve gelir seviyesinin arttırılmasında da tüm kesimler için adalet ön plana konulmalıdır.

Oysa Türkiye’de maalesef ekonomide adaletin tecelli ettirilmesi noktasında büyük haksızlıklar yaşanmaktadır.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkının bulunduğu devlete ödenecek vergilerden tutun da, ekonomi de zamanında alınmayan kararların sebep olduğu haksızlıklara kadar bir sürü haksızlık maalesef devlet eliyle yaşanmakta, yaşatılmaktadır.

Bunlardan bazılarını ülkemizin dünyada söz sahibi olduğu fındık sektöründe yaşamaktayız. Hem de her aşamasında. 

Örneğin, Ağustos ayının ortalarında piyasaya indirilmeye başlanan 2018 ürünü fındıkta TMO’nun 1 Kasım itibariyle 14.00 ve 14.50 TL fiyat vererek alımla görevlendirilmesi önce fındık üreticilerini mağdur etmiştir. 

Bizim “Geç alınmış bir karar”olarak kısaca tarif ettiğimiz bu uygulama, 1 Kasım’a kadar olan yaklaşık ikibuçuk aylık sürede fındığını TMO’nun açıkladığı fiyatların altında satmak zorunda kalan üreticiler adına adaletsizliğin göstergesidir. 

TMO’nun devlet eliyle yaptığı adaletsizlikler sadece üretici için değil, fındık sanayicisi ve ihracatçısı içinde söz konusudur. TMO’nun elindeki fındıklardan Fiskobirlik’e adeta “Ne yaparsan yap. Nasıl satarsan sat” denilerek yapılan 10 bin tonluk tahsis, devlet eliyle sektörde haksız rekabete prim verilmesi demektir.

Bu devletin, kendi koyduğu serbest piyasa koşullarına, yine kendi eliyle müdahale ederek adeta özel sektörü cezalandırmıştır. Oysa devlet her konuda olduğu gibi, fındıkta da ayrım yapmamalı idi. Ama yapmış, Fiskobirlik’e 10 bin ton fındığı vermiştir. 

Devlet yaptığı bu yanlışı giderebilme, haksızlığı ortadan kaldırabilme imkanına sahiptir.

Bu da Fiskobirlik’e verdiği 10 bin tonluk fındığı geri alma şekliyle değil, aynı şartlarda Türk fındığını dünyanın dört bir yanına taşıyarak ihraç edip, yılda 2 milyar dolardan fazla net döviz kazandıran sanayici ve ihracatçıya da satış yapmasıyla olabilir. 

Bu konuda piyasadaki dengeleri bozmadan, hedefi de her yıl ihracattan sağlanan dövizi arttırmak olacak şekilde tedbirler de alınabilir. 

Sebahattin ARSLANTÜRK
Meclis Başkanı

SEBAHATTİN ARSLANTÜRK - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr