TürkçeEnglish
Anasayfa / DUYURULAR / TOBB KOBİ DESTEK (NEFES) KREDİSİ
TOBB KOBİ DESTEK (NEFES) KREDİSİ
24 Eylül 2018 Pazartesi 09:25 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trKüçük ve Orta ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere gerçekleştirilecek KOBİ Destek (Nefes) Kredisi protokolü 31 Ağustos 2018 tarihinde imzalanmış olup, daha önce ilgide kayıtlı yazımızda tarafınıza bilgi verilmiştir.

Geçen sürede kredi kampanyasının operasyonel süreçlerine ilişkin durumlar değerlendirilmiş olup, kampanya ile ilgili gerekli tüm bilgiler aşağıda belirtilmektedir.

Bu çerçevede, oda ve borsa üyeleri, aşağıda bahsedilen bankaların iliniz ve veya ilçenizdeki şubelerin tamamından 20.09.2018 Perşembe günü itibariyle başvuruda bulunarak kredi kullanabileceklerdir.

Ayrıca;
1.Bakanlık talimatı gereğince iki yüz bin TL ve üzeri nakit varlığı bulunan oda ve borsaların, ihtiyatlar da dahil olmak üzere nakit varlıklarının tamamının asgari % 25’ini ildeki tüm oda ve borsa üyelerine kredi olarak kullandırılmak üzere projeye katkı sağlaması gerekmektedir. Bakanlık ile yapılan istişare sonucu oda ve borsaların önceki Nefes Kredisi projesine aktarılan tutarlar da dahil olmak üzere nakit aktarılan tutar ile birlikte ele alındığında finansal zorluk yaşayan oda ve borsaların bu durumu tarafımıza resmi yazıyla bildirmesi gerekmektedir. İlerleyen dönemde Bakanlık tarafından yapılacak olası incelemelerde problem yaşanmaması adına bu konuda azami özenin gösterilmesi hususunu dikkatinize sunarız.

2.Belirlenen katkı tutarına ilişkin ekte gönderilen taahhütnamenin imzalanarak taranmış halinin nefeskredisi@tobb.org.tr adresine ve ıslak imzalı nüshanın Birliğimize gönderilmesi gerekmektedir.

3.Oda/borsanız yönetim kurulunca taahhüt edilen rakamın 8 banka (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım) arasından tarafınızca belirlenecek en az 3 bankaya tercihen eşit oranlarda paylaştırılması, proje için oda/borsanız adına açacağınız mevduat hesaplarına 20.09.2018 tarihinden itibaren yatırılması gerekmektedir.

4.Yatırılan mevduatın bildirilmesini takip eden 24 saat içinde üyelerinize kullandırılmak üzere yatırdığınız mevduatın 7 katı kredi limiti, TOBB kaynağından tahsis edilen kredi limitine ilave edilecektir.

5.Oda/borsanız adına bankalarda açılacak hesap 18 ay vadeli olup, aylık faiz tahakkuku gerçekleştirilecektir. 18 aylık vade bitmeden mevduatınızın kullanılması mümkün olmayacaktır. Mevduat faizi yıllık % 16,25’dir.

6.Üyelerinizin kullanacağı kredi 6 ay anapara ödemesiz, 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olacaktır. Vadenin uzatılması veya kısaltılması mümkün değildir. Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı aylık % 1,85’dir.

7.Oda ve borsalarda daha çok üyenin krediden faydalanabilmesi açısından oda/borsalarca kullandırılacak kredilerin azami limiti oda/borsanın projeye sağladığı katkıya bağlı olarak 50 ila 200 bin TL arasında tutarlarda sınırlandırılmıştır. Yeni belirlenen oda/borsanız üst limiti nefeskredisi@tobb.org.tr adresine mail göndermek suretiyle öğrenilebilir.

8.2018 Nisan-Temmuz döneminde gerçekleştirilen Nefes Kredisi projesinde ihtiyaç sahibi KOBİ’lerin krediden faydalanamadığı yönünde birçok şikayet alınmış olup, bu projede ihtiyaç sahibi KOBİ’lerin belirlenerek öncelikli olarak bu üyelere faaliyet belgesi düzenlenmesi hususunda oda/borsalarımızın hassas davranmaları gerekmektedir.

9.Kredilendirmelerde tüm risk ve teminatlandırma protokol imzalanan bankalara ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sağladığı destekle KGF’ye ait olacaktır. Oda ve borsalarımızca banka şubelerine 18 ay vadeli yatırılan paralar teminat kapsamında olmayacaktır.

10. Kredi değerlendirme sürecinde Birliğimiz ve oda/borsalarımız kredi talep eden firmalar üzerinde herhangi bir kredi onayına iştirak etmeyecek, referans vermeyecektir.

11.Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek % 0, 03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerinizden herhangi bir masraf komisyon talep etmeyecektir.

12.KOBİ’ler krediye başvurabilmek için öncelikle oda ve borsalarımızdan açıklama olarak “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurusu içindir” ibareli faaliyet belgesi alacaklardır. (Bu belge olmadan banka talep kabul etmeyecektir.)

13.Kampanya kapsamında kredilendirme işlemlerine 20.09.2018 tarihinde başlanacak olup, oda/borsanızca üyelerinize gerekli duyuruların, web sitesi, sosyal medya, SMS, faks ve basın duyuruşa yoluyla yapılması önem arz etmektedir.

14.Önceki iki Nefes Kredisi projesinden farklı olarak, oda-borsaların yatıracağı mevduat karşılığı kredi öncelikli olarak oda/borsanız üyelerine kullandırılmakla birlikte, ildeki diğer oda/borsa üyeleri tarafından da kullanılabilecektir. Projenin başlangıcından sonra kredi limitini kullanamayan oda/borsalardan ildeki diğer oda/borsalara limit transferi yapılabilecektir.

15.Oda/borsanızca yatırılan mevduatın vadesi, faiz/kar payı oranı ve bu faiz/kar payından yapılacak kesinti oranına ilişkin uygulamada beraberliğin sağlanması, bankaların uygulamalarından kaynaklanabilecek bir kısım hatalı işlemlerin önüne geçilmesi için açıklama yapılması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr