TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / DEVLET YÖNETİMİNDE YENİ VE DOĞRU BİR DÖNEM
DEVLET YÖNETİMİNDE YENİ VE DOĞRU BİR DÖNEM
21 Nisan 2017 Cuma 00:39 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr16 Nisan'da önüne "Anayasa Değişiklikleri" için konulan sandıkta Türk Halkı, bir kere daha; "Benim en iyi yaptığım işlerin başında çok doğru ve güzel bir şekilde oy kullanmaktır" gerçeğini göstermiştir.

Türk halkı, her ne için olursa olsun, önüne konulan sandıkta verdiği demokrasi sınavından bugüne kadar alnının akıyla çıkmış ve bunu son olarak Anayasa değişiklikleri için attığı oy ile de göstermiştir.

16 Nisan'da "çok dengeli" bir şekilde kullanılan oy, hem iktidara, hem de muhalefete mesajlar içermektedir. Artık iş ülkeyi yönetenler ile yönetmeye talip olanların bu mesajları iyi anlayarak, gereğini yerine getirmelerine kalmıştır.

Bu noktadan hareketle, yönetimde kabul edilen yeni sistem eskisine göre daha yararlı olacaktır. Her konuda çok hızlı bir sürecin yaşandığı günümüzde iç ve dış işlerde çabuk kararlar alarak uygulamaya koymak kayıpların önüne geçebilecektir. Karmaşık ve ayak bağlarının fazla olduğu eski sistemi dünya gerçeklerine göre yeniden dizayn etmemek, kalkınma hamlesinde geriye düşmekten başka bir işe yaramayacaktı. Şimdi sistem kendini yenilemiş ve yönetime kolaylık sağlar hale gelmiştir. Bundan sonrası yönetecek olanlara kalmıştır.

Gerçekte yapılması gereken kısa ve öz bir şekilde Anayasa'nın topyekün olarak ele alınıp, yeni baştan yazılması idi. O da bir gün mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

Yeni düzenlemenin ardından özellikle siyasi partiler kanunda düzenlemelerin acilen yapılması kaçınılmazdır. Özellikle halk iradesinin kimin milletvekili olacağı konusuna tam yansıması için gereken yasal düzenlemeler mutlaka yapılmalıdır. Liderlerin, ya da partilerin gölgesi altına sığınılarak milletvekilliği icra edilmesi dönemi artık tarihi karışmalıdır. Millet adına yasama işlerini yürütecek olanların millete hesap verecek yöntemle seçilmesi artık kaçınılmazdır. Öncelikle halkın beklentisi bu konuda üst düzeydedir.

Yeni düzenlemelerin "tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan" ideali çerçevesinde hayırlı olmasını diliyorum.

Mehmet CİRAV
Meclis Başkanı
MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr