TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIKTA ÖNCELİK TÜKETİME…
FINDIKTA ÖNCELİK TÜKETİME…
30 Haziran 2016 Perşembe 17:10 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trFındık ile ilgili bir rapora bakıldığında, ya da bir haberin ilk satırına göz atıldığında, “Dünya fındık üretim ve ihracatının büyük bölümünü elinde bulunduran Türkiye….” ibaresine oldukça sık rastlarız. Üretmek ve ihraç etmek… Bu iki gerçek üzerine kurulmuş olsa da, fındığı çok üreten bir ülkenin ana hedeflerinin başında bana göre, daha fazla tüketmek ya da tükettirmek gelmelidir.

Çünkü dünyada üretim ardık tüketime göre, yani gelen talebe bağlı olarak yapılıyor. Doğrusuda budur. Çünkü bir ürüne olan talebe göre üretim yapmak, hem ticareti daha kazançlı hale getirir, hem de üretimde yaşanabilecek arz fazlası ile israfı da önler.

Onun için sahip olduğu 700 bin hektarı aşkın alan ile Türkiye, üretim ile tüketim arasında bağlantılar kurarak fındık planlamasını yapmak, realist politikalarla bu ürünü dünyaya daha çok yedirmek için çaba göstermek zorundadır. Bu çaba, dolayısıyla üreticilerin de daha çok kazanması anlamına gelir. Bu gerçekten yola çıkarak, son yıllarda gündemden düşürülmeyen fiyattan daha çok tüketimi, yani dünyada Pazar payımızı arttırmak, bugün sözü edilen 120 ülkeyi 200’e taşımak, pazardaki oranı da yüzde 75’lerden 90’a yaklaştırmalıyız.

Türkiye, üretim ve tüketim arasındaki planlamayı iyi yaparak son 10 yılın ortalamasına göre yılda 600 bin ton civarında olan fındık üretimini 1 milyon tonun üzerine çıkarıp, istikrarlı fiyat ve yeni pazarlarla ihracatını artırabilir. Bunun yol ve yöntemi bellidir. Tepeden tırnağa, üretimden tüketime kadar istikrarlı politikalar uygulamaktır.

2009’da uygulamaya konulan serbest piyasa sistemi, bu çalışmaların yapılabilmesine kolaylık ve katkı sağlayabilmektedir. Sistemin eksik yanlarının düzeltilip, devletin üreticisini de alan değil, ürün bazlı desteklemesi ile istikrarlı piyasaların oluşumu daha da kolaylaşacaktır.

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr