TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇMA ZAMANIDIR..
TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ AÇMA ZAMANIDIR..
18 Kasım 2015 Çarşamba 16:34 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trHalkımız 1946'dan itibaren demokratik hak ve özgürlükler konusunda elde ettiği kazanımları, kendisini aldatmaya çalışanlara rağmen özellikle seçme ve seçilme hakkını kullanarak üzerine düşeni yerine getirmektedir.

Ancak maalesef diyebileceğimiz koalisyon kültürümüzün gelişmemiş olmasının da yarattığı olumsuz etkiyle, ülkemizde tek başına iktidar dönemleri dışında bu tür birliktelikler kazanım sağlamamış, aksine önemli kayıplara da neden olmuşlardır.

Son olarak 2015 yılı içinde yaşanan gelişmelere ve özellikle de demokrasinin en önemli argümanı olan seçme ve seçilme hakkının kullanıldığı sandığa bakıldığında gösterilen olumsuz gayretlere rağmen geleceğimiz için umutlu olmamak mümkün değildir.

2002'den beri yaşanılan koalisyonsuz yıllarının Türkiye'ye hemen hemen her alanda sağladığı kazanımlar ortada iken, özellikle terör belasını kullanarak bu iyi gidişatı sonlandırmak isteyen dış ve iç güçlerin birlikte gösterdikleri çabalarının nelere mal olabileceğini 7 Haziran seçimlerinin ardından geçen 5 aylık sürede hak etmediği şekilde yaşayan halkımız, 1 Kasım'da önüne konan sandıkta istikrardan yana tercihini kullanmıştır.

Bu tercihe bazı çevreler tarafından tepki gösterilmesini anlamak mümkün değildir. Ama artık 7 Haziran'da, 1 Kasım'da geride kalmıştır.

Türkiye'nin önünün artık daha demokratik bir Anayasa ile açılması, halkın temsilde kullanmak istediği sistemin referandum da yapılarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Türkiye'nin son 13 yılda elde ettiği kazanımları taçlandırıp, ülkenin önünü her bakımdan açacak olan Anayasa'da gerçek manada yapılacak değişikliklerdir. Onun için öncelikle yeni Anayasa ile temsilde yetkilerin çok dağınık kullanılmadığı sistemin geciktirilmeden uygulamaya konulması lazımdır.

Toplumun tüm kesim, katman ve etnik kimliğini sadece güzellik oluşturan bir farklılık olarak kullanacakların Türkiye'nin geleceğine katkı sağlamaları zamanıdır.

Hem de tepeden tırnağa kadar.. Halkın tümünün tercih ve katılımı ile...

Mehmet CİRAV
Meclis Başkanı
19 Kasım 2015 

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr