TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / BÜTÜNLÜK İÇİNDE SORUMLULUK..
BÜTÜNLÜK İÇİNDE SORUMLULUK..
24 Eylül 2014 Çarşamba 14:30 Yazdır
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.trGünümüzde kalkınma hareketini de, bu hareketin unsurlarını da bir bütünlük içinde ele alıp değerlendirmek zorunda olduğumuzu biliyoruz, bilmemiz gerekiyor.

Üretimden tüketim aşamasına kadar bir bütünlük arz eden, uygulamaların daha verimli ve kazançlı sonuçlar verdiğini bilerek hareket etmekten başka çaremiz yoktur.

Fındık örneğinde olduğu gibi.. Tek başına tek kuruş ithal girdisi olmadan ülkemize yılda 2 milyar dolara yakın döviz kazandıran fındıkta sektörün tüm elemanları,kazançlarının birbirleriyle ilişkili olduğunu düşünmeleri ve ona göre hareket etmeleri gerekir. Aksi takdirde üretici, tüccar, sanayici ve ihracatçı böylesine önemli bir ürüne sadece kendi penceresinden bakar, kendinden başkasını düşünmeden hareket ederler ve adeta pire kadar menfaati için yorganı yakacak derecede hareket ederse, bundan hem kendileri, hem de sektör zarar görecektir.

Bunun için 2014 ürünü fındıkta yaşanan don olayı ve sonrasındaki rekolte azalmasıyla oluşan piyasanın durumuna bakılması yeterlidir. Arz talebe göre oluşan piyasadaki fiyatlara kimsenin itirazı olamaz, olmamalıdır da. Ama bunun dışında yapılan suni müdahaleler, yaratılan beklentiler ve sonuçta oluşan sağlıksız bir piyasa, sektörün sadece bugününü değil, geleceğini de etki altına alır.

O nedenle,  fındık az olduğu zamanı üretici, çok olmasını da ihracatçı hiçbir zaman bir fırsat olarak değerlendirmemelidir. Şurası unutulmamalıdır. Dünya fındık piyasasının üretim ve ihracatta yüzde 75’ini elinde bulunduran Türkiye’nin bunu sürdürülebilir bir istikrara oturtması gerekir. Hem üretim de hem fiyatta..

Sahip olduğu 700 bin hektarı aşkın alanda 1 milyon tonun üzerinde fındık üretebilecek Türkiye, anormal şartlarda bu yakın bir gelecekte tamamını satabileceği bu rekolteyi tutturup satabilmelidir.

2014 ürünü rekolte azlığı nedeniyle Batı Karadeniz’in genelinde, Doğu Karadeniz’in ise sahil kesiminde ürün alabilen üreticiler kazanmıştır. Keşke her yerde fındık olup da tüm üreticiler de kazabilseydi.

Sonuç itibariyle, fındıkta söz sahibi Türkiye’de yediden yetmişe herkes, her kesim bir bütünlük içinde, birbirine zarar vermeden hareket etme yol ve yöntemini tercih ederek sağlıklı ve istikrarlı bir piyasa oluşumuna katkıda bulunmalıdır.


Mehmet CİRAV 

Meclis Başkanı

 


MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
Fotoğraflar :
Trabzon Ticaret Borsası | Resmi İnternet Sitesi  | tb.org.tr
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr