TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / FINDIĞI DALDAN DEĞİL YERDEN..
FINDIĞI DALDAN DEĞİL YERDEN..
06 Eylül 2013 Cuma 13:04 Yazdır
Gerçek manada zenginleşmenin tarifini yapabilmek için ihracatı başa yazmak gerekiyor. Özellikle de, tek kuruş ithal girdisi olmadan yapılan ihracatı.. İşte fındık hem tarımsal ürünlerimizde, hem de dış ticaretten net döviz kazanmada Türkiye’de bir numara olarak böyle bir ihracata öncülük ediyor.

Son 10 yılın ortalamasına bakıldığında yılda 240 bin ton iç (480 bin ton kabuklu) ve bunun karşılığında 1.5 milyar doları aşkın döviz girdisi sağlayan fındıkta geride bıraktığımız 2012-2013 ihraç sezonunda 300 bin ton iç fındığı aşmış olmamız bir rekor getirirken, birlikte beraberinde düşünmemiz gerekenler olduğunu da önümüze koyuyor.

Bunların başında da, fındık satışımızın artmasına ters olarak azalan üretimimiz gelmektedir. Çok değil, Trabzon’da bundan 20 yıl önce dekarda 150-200 kilo fındık üretilen bahçelerde artık verim 100 kilonun altına inmiş, 2013 rekolte tahminine göre de 70-80 kilo civarında olacağı hesap edilmiştir.

Bu kısaca ne demektir?

Dışarıya 600 bin ton fındık satan Türkiye, içeride de 150 bin tona yükselen tüketimi ile 750 bin tonluk bir fındık gereksinimi ile karşı karşıyadır. Oysa son 10 yılın üretim ortalamasına bakıldığında miktar 600 bin ton civarlarındadır. Bu da, “pazar var ama satacak fındık az” anlamına gelmektedir.

İşte bu gerçekten hareketle, fındık üretiminde yüzde 8-9 paya sahip iken, ticaretinde bu oranı yüzde 40’lara kadar çıkarmış olan Trabzon’dan başlamak üzere Ticaret Borsası olarak fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak için yaptığımız çalışmalara bu yıl bir yenisini daha ekledik.

“Fındığı daldan değil, yerden toplayın” sloganı ile başlattığımız, broşür ve afişler, basın reklamları ile dikkat çektiğimiz kampanya daha ilk yılında etkili oldu.

Üreticilerimiz bu yıl fındığı daha çok yerden toplamayı tercih etti. Yerden toplamak demek öncelikle ürünün olgunlaşması, olgunlaştığı için de 2-3 randıman daha fazla gelmesi demektir.

Yerden toplamak demek, işçilik ücretlerinde maliyeti yarı yarıya azaltmak demektir.

Örnek vermek gerekirse, kendi bahçemde geçen yıl 2080 kilo kuruya tekabül eden fındığın tamamını daldan hasat ederken 100 yevmiye ödedim. Bu yıl 1400 kilo fındığın önemli kısmını yerden toplayarak 36 yevmiye karşılığında hasadı gerçekleştirdik. Geçen yıl bir kişi 20 kilo fındık toplarken, bu yıl miktar 40 kiloyu aştı. Anlayacağınız hem işçilikten hem de kaliteden kazanmış olduk.

Sonuç itibariyle, fındıkta verim ve kaliteyi arttırıp, maliyeti düşürerek hem üreticimize kazandırmak, hem de pazarlarda hem rekabet edip, hem de tüketimi arttırmak için çaba sarf etmeliyiz.

Trabzon Ticaret Borsası olarak bu konuda geniş kapsamlı bir proje ile üreticilerimizle birlikte olacağız. Hedefimiz çok üretip, çok satmak ve hep birlikte çok kazanmaktır. Ama bunun için de çok çalışmak gerekir. Dinimiz de çalışmayı en büyük ibadet olarak kabul ettiğine göre..

 


MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr