TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / 2013 YENİ ANAYASA YILI OLMALIDIR
2013 YENİ ANAYASA YILI OLMALIDIR
02 Ocak 2013 Çarşamba 14:05 Yazdır
Hemen hemen her alanda yoğun bir gündemle Türkiye 2012’yi geride bıraktı. Temennimiz 2013’de yoğun gündemi oluşturan konuların çözümlenmiş olmasıdır.

2002’den itibaren siyasi istikrarın oluşması ile yasama gücünü elinde bulunduran parlamentonun verimli çalışması Türkiye’ye her alanda ivme kazandırmıştır. Zaman zaman geçmişin alışkanlıkları depreşmiş olsa bile son 10 yıllık süreçteki kazanımları küçümsemek mümkün değildir.

Özellikle toplumun menfaatleri için gereken yasaların meclis gündeminde uzun yıllar bekletilmeden çıkarılarak uygulanması her alanda müteşebbisleri önlerini görebildikleri için daha cesaretli hale getirmiştir. Yasalarla kısmi olarak elde edilen bu kazanımları temelde arttırmak gerekmektedir. Bu temel de Türkiye’ye ve Türk Toplumu’na layık bir Anayasa’yı hayata geçirmektir.

2012’de başlatılan Yeni Anayasa Hareketi’nin yaşanan gündemin yoğunluğu ne olursa olsun sekteye uğratılmaması gerekiyor. Ancak, 2012’de yeni Anayasa için zamanın çok iyi kullanılabildiği söylenemez. Artık bu kaybı 2013’de gidermek ve çağdaş bir Anayasa’ya Türkiye’ye kavuşturmak şarttır. Bu parlamentonun yapması gereken tarihi ve en büyük görev de budur.

Bulunduğu coğrafyanın değişken ve dinamik olması ile Türkiye, içte ve dışta zaman zaman kontrolü zor ve azami çaba gösteren konular ve bunlara bağlı sorunlarla muhatap olmaktadır. Önemli bir kısmı da konjektür gereği oluşan dış sorunların çözümünde Türkiye ister istemez önemli görevler üstlenmektedir. Tarihten gelen varlığı ve sorumluluğu da zaten bunu gerektirmektedir. Temennimiz 2013’de özellikle Güneyimizde meydana gelen olayların dünya kamuoyunun beklediği gibi netice vererek, huzur ve barışın sağlanmasıdır.

Çünkü, dışarıdaki sorunların çözümlenmesi içeriye pozitif katkı yapacak ve Türkiye her alandaki kalkınma hareketine dünyadaki ekonomik krize rağmen olumlu ivme kazandıracaktır. Türkiye’nin tarihten gelen varlığı ve insan gücü buna yeterlidir.

Yeni yılın her alanda kalkınma hareketini üst seviyeye koşturan bir Türkiye oluşturması dileğiyle, mutlu yıllar…

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr