TürkçeEnglish
Anasayfa / Fındığa Çok Yönlü Bakmak
Fındığa Çok Yönlü Bakmak
15 Aralık 2011 Perşembe 00:00 YazdırYaklaşık 20, özellikle de son 10 yıldır fındıkta oyunun kurallarına göre oynanması, yani serbest piyasa ekonomisinin hayata geçirilmesi için gösterdiğimiz gayretlerin ne denli doğru olduğunu bugün artık herkes görüyor.


Neden?


Çünkü, 2009’dan itibaren uygulanan serbest piyasa şartları ve bu şartlarda mağdur olabilecek üreticiyi gerektiğinde destekleme primi ile koruma tercihinin doğruluğunu üreticiden ihracatçısına kadar herkes yaşayarak görüyor.


“Keşke bu doğru politikalar 20 yıl önce uygulanmaya başlansaydı”
diyenler fındık sektöründe artık çoğunluğu teşkil ediyor.


Bizim, Trabzon Ticaret Borsası çatısı altında her zaman, her zeminde savunduğumuz “Üreticisinden tüketicisine kadar fındık bir bütündür” ilkesinin sonucudur bugün arz-talebe göre şekillenen piyasa.. Biz bu piyasaya sektörün içindeki tüm argumanların penceresinden baktığımız için doğruya hizmet ettik.


2011 ürününe baktığımız zaman ise sezonu 6.20 TL gibi bir fiyattan başlayan 50 randıman levant kalite fındık süreç içinde 7.20 TL’ye kadar yükselmiştir. Bu duruma üretici penceresinden bakıldığınca, son derece memnun olmamak mümkün değildir. Piyasa fiyatının üzerine dekar başına 1.50 TL’yi de ilave ettiğiniz zaman, TL bazında tarihin en iyi fiyatının üreticiyi memnun ettiği ortadadır. Elinde fındık bulunan üretici bu fiyatları iyi değerlendirmelidir.


Tabii bu durumda, yani fiyatın yüksek olması eşyanın tabiatına uygun olarak da ihracatı miktar bazında olumsuz etkilemiştir. Eylül ayında başlayan 2011-2012 rakamlarına baktığımızda miktar bazında geçen sezona göre yüzde 25 dolayında bir azalma söz konusudur.


Hedefi, az veya çok her yıl ürettiğinin tamamını satmak olması gereken Türkiye için, fındık kullanılan alanların azalmasından kaygı etmemek mümkün değildir.


Çünkü, bu yıl 450-500 bin ton dolayında gerçekleşen rekoltenin tüketimine sağlayabilirsiniz. Ancak, geçmişte yaşandığı gibi 700-800 hatta, 1 milyon tona yaklaşan rekolteler oluştuğunda ne olacak?


Alıcılar, yani ithalat yapanlar her üründe olduğu gibi fındıkta da istikrarlı bir piyasa ile çalışırlarsa, aynı istikrarla ürün yelpazesini genişletip, fındık kullanımını arttırırlar. Yıllara göre fiyatlar arasında büyük farklılıkların oluşması fındık kullanan imalatçılar için tercih değil, aksine terk edici bir davranış biçimi yaratır.


Bu nedenle, Türkiye söz sahibi olduğu fındıkta her aşamada istikrarlı olmak ve bunu da serbest piyasa şartlarında sağlamak zorundadır. Bunu da ancak fındığa çok yönlü bakmayla, yani “tek kazanan ben olayım” şekliyle bakmamakla mümkündür.

 

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr