TürkçeEnglish
Anasayfa / KÖŞE YAZILARI / GÜRCİSTAN ÜZERİNE
GÜRCİSTAN ÜZERİNE
02 Kasım 2011 Çarşamba 00:00 Yazdır
Türkiye ile Gürcistan arasındaki komşuluk ilişkilerinin yaratmış olduğu olumlu ortam, son yıllarda çeşitli sektörlerde işbirliğinin de büyük bir gelişme göstermesini sağlamıştır.

Trabzon Ticaret Borsası olarak, heyetimizle birlikte bu ülkeye yaptığımız son inceleme gezisinde gördüğümüz manzara, Gürcistan’ın Türkiye’nin geleceğinde oldukça sık yer alacağıdır.

Tarihten gelen ilişkilerin özellikle 1989’da Sarp Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yeni bir ivme kazanması, gidiş-gelişlerin artması, her iki taraftan iş adamlarının ortak yatırımlarına yönelmesine olumlu katkı yapmıştır.

Sarp Sınır Kapısı’nın her iki yanında yapılan modern binalarla kolaylaştırılan giriş-çıkışlarda, Türkiye olarak biraz daha hızlı olmamız gerektiğini müşahede ettiğimiz son gezide, özellikle taşımacılık sektöründeki yoğunluğun iyi bir kazanç kapısı olduğunu bir kere daha gördük.

Sarp Kapısı’ndan giren tır ve kamyonların sadece Gürcistan’a değil, bu ülke üzerinden Orta Asya ülkelerine kadar uzanması, bu sektöre daha çok eğilmemiz, varsa sorunlarını gidermek için çaba harcamamız gerektiğini ortaya koymaktadır.

Gürcistan bugün sahip olduğu verimli toprakları üretim anlamında çok iyi kullanamamaktadır. Ancak, bunun yarın da böyle olacağını düşünmek kendimizi kandırmaktır. Çünkü komşumuz her alanda hızlı bir gelişme göstermekte, Tiflis Büyükelçimiz Sayın Burhan’ın ifade ettiği gibi, her türlü teşviği en kolay ve basit şekliyle yabancı sermayeye sunmaktadır.

Batum öncelikli olarak turizm sektörüne yapılan yatırımlar, kazandırılan modern konaklama tesisleri ve planlanan onlarcası ile Gürcistan hedefini büyütmüştür. Bu yatırımlarda Türk müteşebbislerinin önemli bir paya sahip olması sevindirici bir durumdur. Ancak, komşumuza bakarak bizimde yarın rakip olabileceğimiz hesabıyla sektöre yatırım yapmamız şarttır. Aksi takdirde bu hızla gelişen Gürcistan turizmi, gelecekte Doğu Karadeniz’e olumsuz etki yapabilir.

Tarımda özellikle fındık sektöründe bir kıpırdanış içinde olan Gürcistan’ın üretimini arttırarak bize az da olsa rakip olması muhtemeldir. Ancak, Gürcistan’ı bize rakip yapacak olan komşumuzun aldığı tedbirler değil, bizim istikrarlı üretim ve fiyat politikaları izleyememiş olmamızdır. Bunun için Türkiye, fındıkta dünya piyasalarını en ince noktasına kadar elinde bulunduracak, hedefi de ürettiği fındığın tamamını satmak olacaktır.

MEHMET CİRAV - Meclis Başkanı
Diğer Yazıları : Tümü
  Pazarkapı Mahallesi Sahil Cad. No:105 61200 Ortahisar / Trabzon
T. 0462 326 45 05    F. 0462 326 09 66

tb.org.tr